Druhý pohľad....alebo ako sa (ne)robia správne rozhodnutia

Autor: Michal Ružovič | 21.4.2014 o 15:38 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  458x

Druhý pohľad (angl. second sight) je forma mimozmyslového vnímania, akási moc vnímať veci, ktoré nie sú vnímateľné zmyslami, pri ktorej osoba vníma informácie v podobe vízií o budúcich udalostia pred tým, než sa stanú (predtucha), alebo o veciach a udalostiach na vzdialených miestach (vzdialený náhľad). (voľný preklad z en.wikipedia.org)

Vyššie popísaná schopnosť je nazývaná darom i prekliatím. Myslím, že v istej forme ju máme všetci, len nie je tak záhadná a magická, akou sa vykresľuje vo filmoch, seriáloch, či knihách. Spozoroval som ju aj na sebe. V podstate ide o to, že sa človek zamyslí povedzme nad istou udalosťou, pozerajúc sa na ňu zo všetkých možných uhlov. Preskúma možné scenáre a vyberie ten, ktorý sa ukazuje ako najpravdepodobnejší. Podľa toho k tejto udalosti zaujme postoj a urobí rozhodnutie, ktoré by malo viesť k očakávanému výsledku. Spravidla tomu predchádza prvý pohľad, ktorý danú udalosť idealizuje a zakrýva možné chyby. Prvý pohľad môže pretrvávať dlho(niekedy dokonca trvalo!) a hovoríme mu aj "rúžove okuliare".

Zistil som, že mnohí ľudia túto schopnosť nemajú radi, ba dokonca ňou opovrhujú. Pripadá im ako akási vypočítavosť, či plánovanie, ba dokonca negativizmus. A vraj to nie je dobré. Vraj treba byť spontánnejší. Neskôr sa však ukázalo, že v skutočnosti sú spokojnejší, keď nerozmýšľajú nad následkami svojich rozhodnutí, alebo rozhodnutí druhých. Pretože ak sa niečo nevydarí, môžu (si) povedať, že to nečakali, že im ani len vo sne nenapadlo, že by to mohlo tak dopadnúť. Je to jednoduchšie, než si uvedomiť, že niečo, čo možno veľmi chceme, po čom túžime, je prosto odsúdené na neúspech z x rôznych dôvodov, ktoré si nedokážeme pripustiť a radšej dúfame, že nás obídu. Veď nádej umiera posledná. Držia sa zubami nechtami ilúzie, tak sa predsa žije ľahšie. Keď im realita začne stúpať na päty, nájdu novú ilúziu, ktorou vymenia tú starú udupanú. Zlomené rúžové okuliare vymenia za nový model, prenesene povedané.

Ja svoj druhý pohľad využívam často a neviem ho vypnúť. Mnohých som kvôli nemu ranil, keď som im ukázal ako sa veci skutočne majú. (Už si ho radšej nechávam pre seba, kým nie som vyzvaný k predostreniu svojho názoru.) Veľakrát som ranil sám seba, keď som sa ním neriadil. A niekedy sa to ani nedá. Najsmutnejšie je keď človek vie, že jeho rozhodnutie nepovedie k pozitívnemu výsledku, ale nemôže urobiť iné.  Preto vnímam svoj druhý pohľad ako prekliatie a závidím tým, ktorí ho nepoužívajú alebo dokážu vypnúť. Nie je nič horšie, než vidieť vopred následky svojich budúcich rozhodnutí a nemôcť ich zmeniť.

Dnes som sa dozvedel, že na tej schopnosti vlastne nie je nič zvláštne a bol som nazvaný realistom. Jenoducho vraj vidím veci, aké sú a tak je to dobré. Iný človek mi povedal, že je to depresívne a spýtal sa, či na to beriem nejaké tabletky.

A čo váš druhý pohľad?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?